Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Romantický sen můžete prožít tuto sobotu v Krásném Dvoře

13.8.2011 | divadlo, představení, prohlídka, prezentace ... | okres Louny | Krásný Dvůr - zámek
2-Krasny Dvur gotika d086 87x120
Státní zámek v Krásném Dvoře otevře v sobotu 13.8.2011 pro návštěvníky romantické stavby v zámeckém parku. Mimořádná prohlídka od 13 hod. se uskuteční v rámci cyklu Romantický sen, který NPÚ připravil na letošní prádniny. Odpoledne je pak na programu koňská show.

Zámecký park, přiléhající ke státnímu zámku v Krásném Dvoře, patří díky své stohektarové rozloze a skloubení přírodních motivů s množstvím romantických staveb k nejpůsobivějším v Česku. Významně se do podoby okolí zámku zapsal Jan Rudolf Černín koncem 18. století. V letech 1783 – 1793 nechal  přeměnit blízkou oboru,  lesní háje a další lužní porosty okolo potoka Lesky, v unikátní přírodně krajinářský park, který se řadí k nejstarším v Čechách. Mimořádná prohlídka parku s výkladem začíná ve 13 hodin. Od 10 hodin bude také mimořádně otevřena francouzská zahrada.

"Nejvýznamnější stavbou zdejšího parku je Novogotický templ. Unikátní stavba je umístěna na nejvyšším místě parku. Stavba byla zahájena roku 1793 a prý byla navržena samotným Janem Rudolfem hrabětem Černínem, zakladatelem parku, jak uvádí periodikum o zahradní architektuře z roku 1802. Stavba sloužila jako vyhlídka a později jako připomínka úspěšného generála Karla Schwarzenberga, vítězem nad Napoleonem u Lipska, jehož socha od E. Maxe z roku 1847 byla umístěna v interiéru v polovině 19. století. Ve 20. století však byla vážně poškozena," uvádí kastelánka Andrea Minaříková.

Nejstarší z navržených staveb je Panův templ. Byl postaven v letech 1783-86. Nese podobu antického chrámku s klasickým hladkým tympanonem na čtyřech jónských sloupech v průčelí. Nad vchodem a okny jsou tři štukové reliéfy znázorňující boha Pana, žeckého boha lesů a lovců. Na jedné scéně je Pan zachycen při hře na píšťalu, což odkazuje i na hudební využítí zdejšího pavilonu. Vnitřní výmalby pocházela z roku 1792. Při požáru roku 1949 byla malba značně poškozena a již se ji nikdy nepodařilo při rekonstrukci templu zcela obnovit.

Čínský pavilon stojí nad velkým bazénem, který kdysi sloužil jako zásobárna vody pro vodopád. "Postaven byl v letech 1788-90 na uměle navršené jeskyni, do které byla svedena voda, která plnila drobnou nádrž ve tvaru motýla a dále odtékala do velkého bazénu. Tato velmi romanticky vyhlížející stavba stojí na půdorysu osmiúhelníku a měla připomínat čínskou pagodu. Na vysokém hrotu tyčícího se nad stanovou střechou byly zavěšeny zvonky, které lákaly pozornost návštěvníků svým cinkote," přibližuje krásnodvorská kastelánka.

Stavba Goethova pavilonu, původně Letohrádku, připomíná svými klasicistními formami francouzský styl Ludvíka XVI., a je nápadně podobná Belvederu poblíž Malého Trianonu ve Versailles. Postaven byl v letech 1784–86 na palouku nedaleko hájovny. Sám Jan Rudolf Černín zde při letních pobytech rád muzicíroval. Na počest Goethovy návštěvy parku z roku 1810 byl Letohrádek přejmenován na Goethův pavilon.

Na vysokém srázu nad rybníkem stojí Gloriet zvaný také Venušin chrámek.Tento typ drobné stavby zahradní architektury sloužil jako dobový symbol ideální antické formy. Inspirací pro stavbu kruhového chrámku, postaveného v roce 1784, mohl být Chrámek lásky v Malém Trianonu ve Versailles z roku 1778.

Obelisk pohledově uzavírá 1100 metrů dlouhou rovnou alej, zvanou Mílovka. Uprostřed kruhového prostranství se tyčí čtyřboký 26 metrů vysoký jehlan, který byl postaven roku 1801. Latinský název zde umístěný oznamuje, že zde byl postaven na paměť bitvy u Amberku v roce 1796, kterou svedl Karel Ludwig Johann Vavřinec velkovévoda Rakouský. Ten jako vojevůdce vedl řadu úspěšných bitev s Napoleonskými vojsky.

Ptačí voliéra byla původně zřízena nejspíš hned po založení parku před rokem 1791. "Dnešní stavba pochází z úprav ve druhé polovině 20. století a značně napodobuje původní stavbu, i když netvoří její přesnou kopii. Kdysi se nacházela na ostrůvku a vedly k ní tři mosty. Ve voliéře si dne může návštěvník prohlédnout dva páry pestrobarevných Andulek," podotýká Minaříková.

V parku se nacházejí dvě hájovny. Barokní hájovna byla vždy obytné stavení a k bydlení slouží i dnes. Stála zde již před založením parku a později domek obýval parkový zahradník. Stavba Červené hájovny, nebo také takzvaného Holandského stateku, byla zahájena roku 1793 a dokončena byla po roce 1797. Objekt sloužil k bydlení, ale současně měl vytvářet iluzi existence skutečné selské usedlosti.

Návštěvy významných osobností připomíná v parku pamětní deska s 19 jmény, kterou nechal vyhotovit Jaromír hrabě Černín z Chudenic roku 1906. Park navštívili například J.W.Goethe, císař František Josef I. nebo císař Ferdinand I.

Odpoledne navazuje na mimořádnou prohlídku další program. V 15 hod. dětské představení, od 16 hod. pak velká koňská show, na programu je například jízda elegence v dámském sedle, tanec s koňmi, ukázka fríských koní, či rytířský turnaj s Romanem Skamene v hlavní roli. Akce se koná za přispění Ústeckého kraje.

Více o zámku Krásný Dvůr zde.Metadata ke zprávě

Vloženo
9.8.2011 10:40
Vložil
NPÚ, ÚOP v Ústí n.L.
pořadatelé
Témata
architektura, popularizace
číslo
8341
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit