NPÚ - Barokní socha v krajině
Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Malhostice. Socha Piety

Téma: Patroni a ochránci, Statue
Ústecký kraj
Malhostice  socha Piety  celkový pohled

Autor: neznámý
Datace: 1764
Donátor: Georg Walter z Malhostic
Materiál: pískovec
Nemovitá kulturní památka, č. rejst. ÚSKP: 42701/5-2735

Dominantou mírného návrší poblíž úpatí severních svahů Českého Středohoří ve stromořadí při místní komunikaci vedoucí ze Rtyně nad Bílinou směrem k dnes již zaniklé obci Žichlice je pískovcová socha Piety, která je zvětšenou replikou milostné sochy z nedalekého poutního místa v Bohosudově. Nechal ji zřídit roku 1764 Georg Walter z nedalekých Malhostic. Jak dosvědčuje nápis na zádní straně soklové architektury, renovace spojená s úpravou zadní části soklové architektury byla provedena roku 1904 nákladem manželů Weigelových.

Autor díla, které bylo původně polychromováno, není znám. Reliéfy na soklové architektuře znázorňují na čelní straně duše v očistcovém ohni upínající své naděje k Ukřižovanému a po stranách svatého Jana Nepomuckého jako poutníka do Staré Boleslavi a velkého vyznavače kříže, a Svatou rodinu, která odkazuje na podíl Panny Marie na Vykupitelském díle jejího syna.

Památka je dokladem propojení duchovní tradice mariánského kultu nejvýznamnějšího poutního místa oblasti s komunikačními osami zdejší půvabné krajiny.

Text: Vít Honys

Foto: Vít HonysDalší údaje

okres
Teplice
souřadnice
50.611311,13.920007
Galerie fotografií

Malhostice, Pieta

foto
Vít Honys
dne
18. 4. 2011
Možnosti řazení

Malhostice. Socha Piety

:: Celkový pohled
dne: 19. 4. 2011
foto: Vít Honys

Malhostice. Socha Piety

:: Celkový pohled na umístění v krajině
dne: 19. 4. 2011
foto: Vít Honys